فرمانداری برخوار
خانه
شاپور آباد
تاریخچه شاپورآباد

اگرچه بر اساس آثار معماری برجای مانده همچون تکیه قدیم، بقعه شاهفیروز و برجهای کبوتر، سابقه تاریخی شاپورآباد به دوره صفوی می رسد با این وجود بر اساس تحقیقات باستان شناسی صورت گرفته مستند بر یافته های سفالی و شواهد زبان شناسی(احمدی، 1384)، این مکان، حداقل از دوره ساسانیان موجودیت داشته است.
منبع: احمدی، عباسعلی (1384)، گزارش طرح شناسایی آثار باستاتنی شهرستان برخوار، آرشیو میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان

 
 
 

شهر شاپورآباد در بخش برخوار شهرستان برخوار استان اصفهان ایران قرار دارد.

این شهر در 18 کیلومتری شهر اصفهان و در مرز کویر واقع است و آب و هوای گرم و خشک دارد و جمعیت این شهر در حدود 7500 نفر است. شغل بیشتر مردم شاپورآباد، کارگری و کشاورزی می‌باشد. منبع آب کشاورزی این شهر آب زیرزمینی است که به علت برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی اکثر چاه‌های آن کم آب شده و سطح آب زیرزمینی افت شدیدی داشته‌است و به تبع آن کشاورزی از رونق افتاده و اکثر مردم از کشاورزی به کارگری تغییر شغل داده‌اند.

ماکسیم سیرو جهانگرد فرانسوی نویسنده کتاب “راه‌های تاریخی اصفهان” قدمت شاپورآباد را پیش از اسلام ذکر کرده‌است. مسجد جامع شاپورآباد (که به علت بی‌اطلاعی اهالی روستا تخریب شده‌است) و ارامگاه شاهفیروز گواه این مطلب هستند. نشانه‌هایی در مسجد جامع وجود داشته‌است که این مکان را به پیش از اسلام آتشکده مرتبط کرده است. آرامگاه شاه‌پیروز (که اهالی روستا آن را امامزاده می‌دانند)، برج کبوتر و برج دوقلو، خانه حاج علی آقا، تکیه و چند خانه قدیمی است، از آثار باستانی موجود در این شهر و بقایای قلعه درمیان در شمال شاپورآباد از آثار باستانی خارج از شهر هست.

شاپورآباد تا پیش از شهر شدن مرکز دهستان شاپورآباد بود. این روستا در29اردیبهشت سال 1390 به عنوان یک‌صدمین شهر استان اصفهان شناخته شد و هومن شیروانیان به عنوان نخستین شهردار شهر شاپورآباد معرفی گشت

 
تاریخ به روز رسانی: 1397/02/10
تعداد بازدید: 5513
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal