فرمانداری برخوار
خانه
جاذبه هاي گردشگري

جاذبه هاي گردشگري شهرستان برخوار


دولت آباد :          
   شهر دولت آباد با پيشينه اي به دوران صفويه در فاصله 10 كيلومتري شمال شرق اصفهان قرار دارد .اين شهر از مجموع چند روستا چون صالح آباد ، بتكا آباد و دُرّه در زمان صفويه به صورت يك قلعه تشكيل گرديد و نام دولت آباد به علت تشكيل هسته اوليه شهر توسط حكومت بر آن بنا نهاده شد .شهر دولت آباد تا چند دهه گذشته ( بنا به بافتي كه داشته است ) داراي 4 محله بنام هاي محله گرگو ، محله شاه نشين ، محله سَر جوب ، محله شتر خوان مي ناميدند . با توجه به موقعيت شهر دولت آباد با اصفهان و وجود منطقه صنعتي حد فاصل اين شهر با اصفهان روز به روز رونق گرفت و هم اكنون جمعيتي حدود 30000نفر را به خود اختصاص داده است و وسعت آن در عرض 20سال دو برابر شده و هم اكنون محله هايي چون لودِريچِه ، كُربكَند ، زمان آباد (امامزاده نرمي ) جزء لاينفك شهر به حساب مي آيند و وسعت شهر به 985هكتار با آب و هوايي گرم و خشك مي باشد .از آثار تاريخي شهر مي توان مسجد 12 امام ، خانه هاي تاريخي رنجبران و صادقي ، بُرجهاي كبوتر چهارقلو و پِستانَك و بُرج آقا ، مسجد كُربكَند و . . . را نام برد.دولت آباد با توجه به مركزيت شهرستان داراي امكانات بيمارستاني و دانشگاهي وخدماتي قابل توجهي براي خدمت به شهروندان و ديگر هموطنان مي باشد .

امامزاده ابراهيم معروف به امامزاده نَرمي :

   امامزاده ابراهيم معروف به امامزاده نَرمي در فاصله 3 كيلومتري مركز شهر دولت آباد و در منطقه يا محله اي بنام نَرمي واقع گرديده است . اين امامزاده از فرزندان موسي بن جعفر مي باشد كه در تمام طول سال به ويژه پايان هفته و ايام سوگواري ائمه معصوم پذيراي زائران زيادي ازگوشه وكنار شهرستان واستان و بويژه شهرهايي چون گزبُرخوار،خورزوق ، دستگرد و . . . است . مردم اين منطقه نذر و نيازهاي خود را با مراجعه و شفاعت قراردادن اين عزيز و صالح، از خداوند تبارك و تعالا طلب كرده و اعتقادات محكمي به آن بزرگوار دارند . گرچه ساختمان قديمي امامزاده ابراهيم در سالهاي اخير براي گسترش فضاي آن تخريب شده ولي به همت و كمكهاي مردم و زائران بازسازي و درحال تكميل و زيبا سازي فضاهاي اطراف است .

مسجد دوازده امام دولت آباد :

    مسجد 12 امام دولت آباد بنايي است از دوران صفوي كه در داخل بافت قديم شهر واقع گرديده است . اين بنا به صورت مربع شكل در دو طبقه ساخته شده كه طبقه زيرين آن به عنوان سَردابه و طبقه بالايي يا همكف آن به عنوان مسجد جهت اقامه نماز استفاده مي شود . اين مسجد با 2 متر ارتفاع از سطح زمين ، خود گواه بر وضعيت جغرافيايي منطقه اطراف و بنايي بدون حياط مي باشد . البته در حال حاضر فضايي در پشت مسجد به عنوان حياط در اختيار مسجد مي باشد. اين بنا با فضايي مربع شكل در زير سقفي گنبدي شكل كه دور تا دور آن را رواقهايي در دو طبقه احاطه كرده اند ساخته شده و محراب جديدالاحداث آن در ضلع جنوبي قراردارد. نماي بيروني و سر در مسجد از آجر و داخل بنا با گچ بري سفيد كاري شده  كه در سالهاي اخير نيز آئينه كاري هايي به آن اضافه گرديده است . در مجاورت مسجد 12 امام امامزاده سيد محمد قرار دارد كه ساختمان آن جديدالاحداث و نماكاري شده است. فضاي سبز زيبايي جلوي امامزاده و مسجد 12 امام وجود دارد كه ويژگي خاصي را به محدوده بافت پيرامون آثار داده است . گرچه مسجد جامع و حمام قديمي شهر در سالهاي اخير تخريب شده ولي هنوز هم داخل بافت خانه هايي به سبك قديم و داراي قدمتي كهن يافت مي شود.

   شهر حبيب آباد :

 شهر حَبيب‌آباد با جمعيت 8005 نفر (برآورد 1383) با وسعت 240 هكتار به عنوان مركز بخش حبيب آباد شهرستان بُرخوار مي باشد. حبيب آباد در 10 كيلومتري شمال شرقي شهر اصفهان در مسير اصفهان به اردستان  واقع شده‌ است.كار اصلي مردم حبيب آباد كشاورزي - دامداري - و كارمند سازمانهاي آموزش پرورش - دانشگاه اصفهان و ديگر ادارات استان مي‌باشند. اين شهر با تاريخي كُهن از قرنهاي گذشته با بزرگاني چون معلم حبيب آبادي ، آيت الله شيخ عباسعلي اديب حبيب آبادي،دكتر عباس اديب و نقاط ديدني مانند غار حبيب آباد ، امامزاده عبدالمؤمن حبيب آباد ، مسجد جامع ، حمام هاي قديمي ، انبار نمك ، برج كبوتر اكبرآباد و پارك جنگلي 240 هكتاري براي احداث كمپينگ گردشگري پتانسيل بالايي براي جذب گردشگر دارد درهمين راستا اين پارك از اهداف سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري براي احداث كمپينگ گردشگري مي باشد . وجود مزارع و دامداريهاي متعدد در حريم اين شهر،كشاورزي منطقه را دگرگون كرده است ولي متأسفانه كمبود آب در اين منطقه نيز موجب نگراني كشاورزان و دامداران شده است.

شهر دستگرد

دَستگِرد باجمعيتي بالغ بر  15,524 نفر (4,028خانوار)  در بخش مركزي شهرستان بُرخوار و در ارتفاع حدود 1571 مترى سطح درياقراردارد. آب و هواى آن معتدل خشك است. اهالى آن شيعۀ دوازده امامي‌اند و به فارسى سخن مي‌گويند. دستگرد از طريق دو راهىِ حبيب‌آباد، به اردستان و نائين مرتبط مي‌شودو از مغرب به گز برخوار و بزرگراه اصفهان به تهران راه دارد. فرش‌بافى با طرحهاى اصفهانى و نائينى در آن رواج دارد. از توليداتش غلات و پنبه و پشم و روناس بود و بافت قالى و كيش (نوعى پارچه كتانى)درآن رواج داشت. شهر داراى زيارتگاهى به نام امامزاده ادهم است. نام آن به صورتهاى دَسْتْجِرْد و دستگرد بُرخوار هم ضبط شده است . جزء گرد/ كرد/ جرد در اين اسامى، از «كرت» فارسى باستان، به معناى ساخته و پرداخته، گرفته شده است و دستگرد يعنى شهر ساخته دست. در اين شهر با قدمتي 500 ساله آثار تاريخي چون مسجد جامع ، حمام تاريخي ، خانه هاي تاريخي غفوري ،خسروي، دايي زاده ،آذري، باقرزاده، صادقي و حيدريان را مي توان نام برد . امامزاده ادهم اين شهر و مسجد جامع قديمي از نقاط زيارتي آنند. مردان آن بيشتر شغل كشاورزي دارند البته در چند سال اخير اين آمار رو به كاهش است. و متأسفانه به علت كم آبي در منطقه  اكثرآنان در استانهاي خوزستان و هرمزگان و بوشهر مشغول به كاركشاورزي مي باشند .

مسجد جامع دستگرد :

  از بناهاي عهد صفوي- قاجار در شهر دستگرد مسجد جامع و حمام دستگرد را مي توان نام برد . مسجد جامع دستگرد نيز به صورت 2 ايواني با شبستاني كوچك در ضلع غربي خود مي باشد . اين بنا نيز در دهه هاي اخير مورد دخل و تصرف و ساخت و سازهاي جديد قرار گرفته است .محراب مسجد درايوان جنوبي قراردارد. درضلع غربي بنا شبستاني زيبا به صورت طاق و چشمه بر ستونهاي سنگي با مساحتي در حدود 200 متر بنا شده است و درسالهاي اخير فضايي جديد به ان اضافه گرديده است.گرچه سردر و هشتي ورودي بنا كاشي كاري شده ولي شكل ظاهري خود را حفظ كرده است .


حمام قديمي دستگرد : 

  حمام دستگرد يكي از بناهاي تاريخي شهر كه همانند ديگرحمام هاي قديمي داراي سه بخش سربينه(رختكن)،مياندري(فضاي بين سربينه و گرمينه) و گرمينه (گرمخانه) به صورت طاق و چشمه اي بر ستونهاي سنگي بنا شده است و هنوز هم مورد استفاده اهالي شهر قرار مي گيرد. اين بنا در سقفهاي خود داراي تزئينات رسمي بندي زيبايي مي باشد. گرچه در سالهاي اخير براي رعايت بهداشت تغييراتي در آن شكل گرفته و كاشي كاري شده ولي از ارزش تاريخي آن كم نشده است .

 

خانه هاي تاريخي دستگرد :

مجموعه خانه هاي قاجاري و پهلوي بجا مانده شهر است كه در گوشه و كنار اين شهر توسعه يافته جديد واقع شده اند و بيان كننده بافت قديم و تاريخ چند صد ساله شهردستگرد است. اين بنا ها كه اغلب به صورت خشت و گل ساخته شده داراي تزئينات گچ و نقاشي نيز مي باشند. اين بناها در مالكيت خصوصي و در حال استفاده مالكين مي باشد. خانه هاي خسروي، غفوري، نوري ،دايي زاده، آذري، صادقي و . . . ازنمونه هاي جالب اين خانه ها مي باشد .

شهر خُورزوق:

اين شهر در 32 درجه و 48 دقيقه عرض شمالي از خط استوا و 51 درجه و 37 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ با 1572 متر ارتفاع از سطح دريا قرار دارد. خوروزق در سال 1345 شهر شد كه با مركز شهرستان برخوار فاصله چنداني ندارد. اين شهر از جنوب در 2 كيلومتري شمال اصفهان و از شمال در 4 كيلومتري گز بُرخوار و تا تهران 410 كيلومتر فاصله دارد.اين شهر در بخش مركزي شهرستان بُرخوار  قرار گرفته و جمعيت آن امرزوه بيش از بيست هزار نفر است.خورزوق در زبان عاميانه خورزوك گفته مي‌شود. در واقع خورزوق مُعرب خورزوك است.خور به معني خورشيد و روشنايي و زوك به معني سرزمين است. (خورزوك يا سرزمين آفتاب). مردم خورزوق به زبان محلي كه شاخه ايي برگرفته از زبان و گويش گزي از زبان‌هاي ايراني مركزي است صحبت مي‌كنند. محله‌هاي قديمي اين شهر عبارت‌اند از : محله درب مسجد بزرگ ، محله عربها ، محله درب حمام نو و قديمي ترين بناي شهر مسجد جامع متعلق به دوران تيموري است كه به صورت دو ايواني با گنبدي كوچك ساخته شده است . ازديگر آثار تاريخي اين شهر مي توان خانه برومند را نام برد. شهرخورزوق داراي خانه ها و آثار تاريخي ديگري چون تكايا و مساجد قديمي مي باشد. باتوجه وجود مواد اوليه و ابزار بومي از صنايع دستي اين شهر مي توان قلمزني، منبت، كاشي مُعَّرق وهفت رنگ،سراجي سنتي وسراميك،گليم بافي و بويژه سفره قلمكار را نام بردكه70%  توليد كشور را برعهده دارد

مسجد جامع شهرخورزوق:

مسجد جامع خورزوق حدود 700 (هفتصد سال) قدمت دارد و در مركز شهر خورزوق واقع شده است. ساختمان سلطان حضرت خورزوق كه حدود200 سال قبل احداث گرديده و بر روي فراري قرار دارد كه يكي از اوليا در آن دفن گرديده است. مسجد جامع آقا و مسجد سبزعلي از مساجد قديمي شهر خورزوق مي باشد.

كمشِچه :

 شهر كمشچه آخرين شهر در شمال شهرستان برخوار و دروازه شهرستان در فاصله 8 كيلومتري شمال حبيب آباد در مسيراصفهان به اردستان مي باشد . كمشچه با 3988 نفر جمعيت  و 2029 متر ارتفاع از سطح دريا در سال 1386 با تأسيس شهرستان برخوار به شهر تبديل تبديل شد. مردم كمشچه با لهجه ايي از زبان و گويش ايران باستان تكلم مي كنند و از آثار تاريخي آن مي توان برج و باروي قديمي، خانه حاج قاسمي ، قلعه ي و حمام تاريخي آن را نام برد . از هنرهاي سنتي و صنايع دستي آن قالي بافي و پخت نان محلي را مي توان نام برد مخصوصاً نان خشك و بِرِشتِه آن كه هر روزه 18 تن آرد در اين شهر به نان تبديل و به شهرهاي مجاور در استان صادر مي گردد.


 

آثار تاريخي روستاي سين:

1- مسجد امام حسن: يك مسجد و مناره سلجوقي مي باشد كه در مقايسه با مسجد گز بيشترين اختصاصات دوره سلجوقي راحفظ كرده است كوچه و مدخل مسجد سين كه مناره مرتفع آن نيز در گوشه شمال غربي مسجد واقع مي شود شباهت زيادي به كوچه و مدخل مسجد گز دارد خطوط گچبري اطراف محراب اين مسجد داراي زمينه آبي بعد از جمله : بسم ا... شامل ايه الكرسي مي باشد. 


 
2- كتيبه تاريخي مسجد امام حسن: در قسمت فوقاني محراب گچبري اين مسجد و درزير، مقرنسهاي آجري بر يك لوح سنگي به طول 80 و عرض40 سانتي متر كتيبه اي موجود است به خط ثلث برجسته بر روي سنگي كه باني ساختمان حبه نموده. اتمام اين را ساختمان توسط" ابو غالب يحيي بن زكريا " در سال 529 هجري تعيين مي كنند.

3- مناره مسجد امام حسن: به سال526 هجري قبل از ساختمان گنبد مسجد به اتمام رسيده كتيبه روي منارهداراي قديمي ترين تاريخ است كه تا كنون برروي يك بناي مزين به كاشي در ايران ديده شده است.كتيبه فوقاني مناره سين كه با پشت بام مسجد همسطح است به خط كوفي برجسته بر زمينه آجري توام با تزيينات ساده گچي در چهار سطر كتيبه اي موجود است.

امامزاده سيد كمال الدين سين :

از نوادگان امام صادق (ع)است كه در روستاي تاريخي سين برخوار مدفون است با توجه به كرامات ايشان و اعتقات مردم شيعه و شهيد پرور روستاي سين اهالي روستا گلزار شهداي و قبرستان روستا را نيز در اطراف امامزاده قرارداده اند و درتمام روزهاي پايان هفته به زيارت امامزاده و شهدا ميروند

روستا هاي مَرغ و دُنبي – علي آبادچي – پروانه و....

    از مجموعه روستاهاي شهرستان بُرخوار كه در حاشيه كوير واقع است مي توان روستاهايي چون مَرغ، دُنبي،علي آبادچي و پروانه، شورچه و . . . را نام برد . اين روستاها از نظر گردشگري داراي پتانسيل بالايي مي باشند. از جمله آثار تاريخي اين روستا ها مي توان كاروانسراي آجري–سنگي روستاي دُنبي، قلعه و برج مَرغ، آسياب آبي مَرغ و مناظر طبيعي و غارهاي زيباي اطراف را نام برد.زنان و دختران اين روستا درجهت كمك به خانواده به هنر زيباي قالي بافي مشغول اند.

شاپور آباد :

   شاپور آباد در تاريخ 29/2/1390 با حضور استاندار محترم استان به شهرتبديل و جمعيتي نزديك به 6000 نفر را در خود جاي داده است . اين شهر در فاصله 5 كيلومتري شمال جاده دولت آباد به حبيب آباد واقع است . از آثار تاريخي بجا مانده اين شهر برج كبوتر ( برج بزرگ) و برج هاي كبوتر چند قلو ،خانه هاي اربابي، قلعه دُرميان و تكيه تعزيه را مي توان نام برد كه قدمت آنها به دوران صفويه مي رسد . محراب مسجد جامع شاپور آباد از محرابهاي معروف ايلخاني و قبل از آن بوده كه متأسفانه در دهه هاي گذشته اين مسجد كاملاً تخريب و نوسازي شده است .


 صنايع دستي شهرستان :
   گر چه نام سفره قلمكار با نام اصفهان خوگرفته ولي بعد از زمان صفويه و مشكلات حكومت شاه سلطان حسين در اصفهان شاگردان و استادكاران سفره قلمكار كه عمدتاً اهل شهرهاي اطراف و بويژه دليگان شهر خورزوق بودند كارگاههاي خود را به زادگاه شان منتقل كردند و از آن پس نيز توليد سفره قلمكار در همين شهر انجام و براي عرضه به گردشگران به اصفهان برده مي شد . در حال حاضر با وجود بيش از 100 كارگاه سفره قلمكار در دليگانِ خورزوق به جرأت مي توان گفت كه بيش از 70% توليد سفره قلمكار استان و كشور در اين شهر و به شيوه سنتي با وسابل و پارچه هاي كتان خالص و رنگهاي طبيعي توليد مي شود و به تمام نقاط كشور و حتي جهان صادر مي گردد.
از ديگر صنايع دستي اين منطقه و شهرستان مي توان منبت كاري، معرق كاري روي چوب، چرم دوزي، مشبك كاري، قلم زني و. . . را نام برد. شما مي توانيد صنايع دستي اصفهان را با قيمتي مناسب و كمتر از اصفهان در اين شهر خريداري كنيد.

تاریخ به روز رسانی: 1393/10/08
تعداد بازدید: 25656
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3.4 تعداد کل امتیازها:5
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal