سوالات متداول

سوالات متداول – امور یارانه ها

چگونه از وضعیت فعلی یارانه مطلع شویم ؟

اطلاع از وضعیت شمول و یا عدم شمول یارانه کمک معیشتی خانوار با درج کد دستوری #کدملی*۴۳۸۵۷*۴* در تلفن همراه واجد سیم کارت به نام افراد متقاضی انجام پذیر است.

نحوه ثبت نام جدید جهت دریافت یارانه کمک معیشتی به چه شکل است ؟

ثبت نام سرپرستان خانواری که به هر دلیل تاکنون یارانه کمک معیشتی دریافت نکرده ­­اند و یا در حال حاضر به دلیل انصراف داوطلبانه و یا سهوی، یارانه کمک معیشتی دریافت نمی‌کنند و یا به دلیل حذف ناشی از شناسائی خانوار­های پُردرآمد (مربوط به قبل از اردیبهشت سال ۱۴۰۱) مشمول یارانه نیستند و یا به دلیل عدم مراجعه در زمان مقرر قانونی موفق به ثبت اطلاعات خود در ثبت نام فروردین سال ۱۳۹۳ نشده‌اند، می­ توانند با مراجعه به سامانه https://my.gov.ir نسبت به انجام ثبت نام خود و افراد زیر مجموعه خانوار اقدام نمایند. داشتن شناسنامه ایرانی و کدملی معتبر برای سرپرست خانوار و افراد زیر مجموعه وی و شماره تلفن همراه به نام سرپرست خانوار و همچنین شماره شبای بانکی سرپرست خانوار متقاضی و کد پستی محل سکونت خانوار برای انجام ثبت نام الزامی است.

اعتراض به دهک بندی و ارائه درخواست بازبینی چگونه است ؟

ثبت اعتراض به دهک بندی خانوار، فقط در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس اینترنتی https://hemayat.mcls.gov.ir  قابل انجام است و پیگیری دریافت نتیجه اعتراض نیز منحصراً از طریق همان وزارتخانه امکان­پذیر می‌باشد.

علت حذف و قطع یارانه کمک معیشتی خانوار از اسفند سال ۱۳۹۳ ؟

ثبت اعتراض نسبت به حذفِ یارانه کمک معیشتی، فقط در سامانۀ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس hemayat.mcls.gov.ir  و پیگیری نتیجه اعتراض نیز منحصراً از طریق همان وزارتخانه و یا تلفن ۶۳۶۹ در تهران امکان پذیر می‌باشد

یارانه کمک معیشتی متولدین جدید ؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و مسئول انجام بررسی­ های قانونی و تایید نوزادان متولد شده در هر ماه می‌باشد. لازم به توضیح است، از تیر ماه سال ۱۳۹۷ تاکنون، یارانه کمک معیشتی کلیه نوزادانی که مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واقع شده اند، در سامانه رفاهی برقرار گردیده است. ضمناً یارانه کمک معیشتی تمامی متولدینی که تاریخ تولد آنان قبل از تیر ماه سال ۱۳۹۷ می‌باشد، با استعلام و تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ به حساب سرپرست خانوار واریز گردیده است.

امور روستایی، بخشداری و دهیاری ها

فرآیند بکارگیری نیرو در دهیاری ها ؟

بر اساس آیین نام استخدامی دهیاریها بکارگیری نیروی قراردادی مدت معین بر اساس قانون کار و صرفا از طریق آزمون امکان پذیر است.

مرجع رسیدگی به تخلفات دهیاران و کارکنان دهیاریها کدام مرجع می باشد؟

رسیدگی به تخلفات دهیاران هیات رسیدگی به تخلفات اداری استانداری و کارکنان دهیاریها کمیته انظباط کارکنان میباشد

مرجع انتخاب و صدور حکم دهیار کیست؟

 

دهیار توسط شورای اسلامی روستا انتخاب ولی حکم انتصاب توسط بخشدار صادر میشود.

 

چگونگی اخذ تسهیلات اشتغالزایی روستایی و شرایط دریافت تسهیلات؟

 

با توجه به عدم تخصیص اعتبار از محل تفاهم نامه های مربوطه و از محل صندوق توسعه ملی که در سالهای قبل از طریق ثبت نام در سایت کارا پرداخت میگردید در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد